Sommermøde 2007
Af Benedicte Kristensen, DFU Ringsted/Vestsjælland
Vi var nogle stykker, der skulle hentes på Næstved Busstation fredag eftermiddag d. 24.8.-07; en solrig dag, lun, og god at starte weekenden med. Et stykke tid stod Therese og jeg og ventede på at blive hentet, og det var lidt forvirrende, for vi vidste ikke, hvem der ville komme. Endelig kom Allan og læssede vores bagage ind i hans bil, og så gik turen ellers mod en spejderhytte ved Karrebæksminde. Vi havde udsigt over mark og skov, da vi trillede ind på gårdspladsen ved hytten. Solen stod højt på himlen og der var intet at høre andet end fuglenes fløjten og stemmer, der summede i luften. Jeg var meget spændt på den kommende weekend og begyndte at hilse på både kendte og ukendte ansigter. Da vi havde anbragt vores bagage i en af sovesalene, der lå på kvisten, fik vi uddelt arbejdsopgaver, som skulle udføres separat af fire-fem hold fredag, lørdag og søndag. Men inden man gik i gang med opgaverne, blev der tid til at snakke om løst og fast ved bænkene uden for huset. Som tiden gik, begyndte vejret at blive køligere, og snart fyldtes luften med duften af røg fra grill-kullene og pølser, der efterhånden blev lagt på. Der blev også forsøgt med mini-flûtes på grillen, men de blev sorte i stedet for let ristede, så man foretrak at riste dem i ovnen. Salat, grøntsager, kartoffelsalat, pølser og drikkevarer forsvandt efterhånden fra buffeten, og overalt på gårdspladsen hørtes lyden af glade, snakkelystne mennesker.
Senere på aftenen, da der var blevet ryddet op efter maden, skulle to foredragsholdere fra Operation Dagsværk: Rasmus og Luna, fortælle om OD og hensigten med projektet, der har til formål at hjælpe mennesker i den tredje verden. Der blev vist overheads og fortalt, efterfulgt af heftige diskussioner, hvor der omtaltes både fordele og ulemper ved OD. Luna og Rasmus holdt et godt og velformuleret foredrag, og bagefter var der fest med både karaokeanlæg og jukebox. Som formand lagde Allan ud med at synge åbningssangen, som her var »Der er noget galt i Danmark«, og han gjorde det vældig godt, så godt at folk begyndte at løsne op og smide nogle af hæmningerne. Der skulle lidt mod fra min egen side til at overvinde min aversion mod at synge karaoke, men så tænkte jeg ’skidt med det’ og sang sammen med Trine, og det skulle vi komme til mange gange den aften. Det var helt igennem en rigtig hyggelig og morsom aften, og vi var da også mange, der valgte at feste hele natten til den lyse morgen.
Det blev lørdag, og vi spiste morgenmad kl. 07:45, og kl. 08:45 var der afgang til henholdsvis dyreparken Knuthenborg på Lolland og Gåsetårnet i Vordingborg. Det var en dejlig, frisk morgen, selvom den var kølig. Da vi havde spist og gjort os klar, gik vi alle sammen ned til hovedvejen, hvor bussen holdt og ventede på os. Ved frokosttid ankom vi til Knuthenborg og kørte rundt og så alt, hvad der var værd at se. Parken var fyldt med familier der kørte i bil, på cykel eller bare sad på tæpper eller bænke og hyggede sig med medbragt mad. Oppe foran ved Fortsat fra side 4 chaufføren stod Bente og fortalte om de dyr, vi så på vejen rundt. Det var svært at få øje på nogle af dyrene, fordi mange af dem lå og dasede i græsset. På et tidspunkt stoppede bussen, for at man kunne købe mad og drikke, og nogle fik den idé at tage en tur med en traktor-bus, der kørte gennem Abehaven. Til sidst kørte vi tilbage til hovedbygningen, og mens nogle købte mad dér, købte andre, jeg selv inkluderet, en is, som vi nød i fulde drag. Det var rigtig hyggeligt, og indtil vi skulle tilbage til bussen, sad vi og snakkede. Senere kørte vi til Gåsetårnet og traskede i flok op mod tårnet, der lå på en lille bakke med dets karakteristiske gåsefig ur på tårnet. Efterhånden slog vi os ned på græsplænen foran og nød vejret og det kølige græs under hænderne, mens Allan fortalte os om tårnets historie og om personer, der havde haft betydning for dets skæbne. Da han havde talt færdig, blev vi beordret op at stå foran tårnet, da der skulle tages billede af os alle.
Det var dejligt at komme hjem til hytten den dag, da næsten alle var dødtrætte efter gårdagens festen til langt ud på natten. Aftenen forløb som den foregående; grillen var tændt og dem, der grillede skulle lige prøve at være smarte og kaste kødet på grillen i stedet for at lægge det, hvilket resulterede i at kødet klaskede hen på muren og gled ned ad den. Sådan gik det nogle gange, og det var egentlig meget underholdende at se på. Bagefter holdt uddannelsesordfører Martin Henriksen et foredrag om DFs ulandsbistand, som var meget interessant. Folk havde været nærmest søvngængerne hele dagen, men ingen var for trætte til at feste igennem om aftenen. Selvom jeg havde svoret, at jeg ikke ville drikke mere end et bæger øl, blev det alligevel til liiiidt mere, da festen tog til bagefter. Selv om folk var halvfulde, var der alligevel et par stykker, der ikke gik af vejen for en god gammeldags politisk diskussion, som lød så sjov, fordi s’erne var stemte, og trods deres slørede blikke og bægret med øl i hånden var det alvorlige emner de berørte.
Søndagen kom, og dermed også dagen hvor vi skulle hjem. Morgenmaden blev spist sent, ved halv ti-tiden, og bagefter gik vi alle i gang med rengøring af hele hytten. Det var dejligt vejr trods blæsten, og efterhånden begyndte det at tynde ud i folk og bilerne på parkeringspladsen. Det har helt igennem været en utrolig hyggelig weekend, og jeg glæder mig meget, til at se dem alle igen.
|